Tworząc nauką: rozwój a nowe paradygmaty w nauce

Trans- czy w ogóle z niego wychodzimy? Eksperyment „z drzwiami”

Zagubiony turysta, przechodzień, drzwi  i trans

Słoneczny dzień, deptak, tłumy przechodniów oraz ekipa naukowców przeprowadzająca badanie, a wśród nich pan, który wciela się w rolę zagubionego turysty oraz kilka osób, które mają grać monterów przenoszących drzwi. „Turysta” wybiera sobie nieświadomego przechodnia, rozkłada mapę i prosi go o pomoc w znalezieniu drogi do celu. Gdy „ofiara” jest już mocno skupiona na udzielaniu wskazówek, monterzy wkraczają do akcji-  rozpoczynają marsz z drzwiami. Kiedy są dokładnie pomiędzy „turystą” a przechodniem, jeden z monterów błyskawicznie zamienia się na role z „turystą”. Wszystko to umyka uwadze  obiektowi eksperymentu, który spokojnie kontynuuje udzielanie wskazówek. Nie zauważył, że drogę tłumaczy już innej osobie- inaczej wyglądającej, inaczej ubranej. Nie dostrzegł tego „drobnego szczegółu”.  Jest w transie- i to bardzo  głębokim. Czytaj dalej

Placebo. Jak bardzo chcesz dać sie wrobić?

Pamiętam, jak na którymś hipnotyzującym szkoleniu prowadzący przekazał na następujące instrukcje:

Wyobraź sobie, że jesteś u dentysty. Na twardawym fotelu przyjmujesz pozycję półleżącą. Jaskrawe światło dentystycznej lampy lekko Cię oślepia, a specyficzny zapach w twoich nozdrzach automatycznie uruchamia kaskadę mało przyjemnych wspomnień z dzieciństwa. Z rozwartymi szczękami obserwujesz igłę na strzykawce w rękach osobnika w białym kitlu, a po twoim kręgosłupie i ramionach przechodzą dreszcze. Po chwili możesz poczuć ukłucie w lewą stronę twojego podniebienia. Lekko szczypiąc, rozchodzi się bardzo powoli obejmując stopniowo całą górę szczęki. Z każdym oddechem możesz zaobserwować narastające poczucie odrętwienia w tej okolicy. Twoja górna warga staje się bezwładna i chłodna. Możesz nawet zauważyć, że staje się coraz mnij wrażliwa na dotyk. Jeśli chcesz, możesz spróbować się uszczypnąć, aby uświadomić sobie, że nie czujesz bólu. Znieczulający środek działa znakomicie.

Czytaj dalej

Krótka hipnotyczna historia odmiennych stanów świadomości

Twój umysł może być teraz zaprzątnięty różnymi sprawami. Możesz zastanawiać się, co będzie na kolację, albo układać sobie plan dnia, nieświadomie dostosowując go do oczekiwań Twojego otoczenia. Możesz myśleć o tysiącach rzeczy na raz.Czy zauważyłeś jak często w codziennych konwersacjach używamy słów „umysł”, „myśl”, „świadomość” czy „nieświadomość’? I gdzieś tam pewnie intuicyjnie je rozumiemy, ale czy faktycznie wiemy, co kryję się pod tymi pojęciami?
Czytaj dalej

Uwolnij swój umysł: tworzenie wedle nauki.

Tworzysz rzeczywistość. Tworzysz świat. Dosłownie. Wszystko, czego doświadczasz, jest Twoim dziełem. Ekran, w który spoglądasz, też. To mocne stwierdzenia, perspektywa jak z science fiction. Science fiction? Oto film, który zrobiłyśmy. Być może po jego obejrzeniu, te stwierdzenia nie będą się wydawać Tobie tak niedorzeczne. Zaznaczamy, że ilustrują jedynie jedną z możliwości patrzenia na świat. Możliwości, na która wskazują przesłanki naukowe. Pozostawiamy go Twojej interpretacji. Życzymy wyjątkowych doznań, dźwięków, obrazów i myśli:)

Czytaj dalej

  • RSS RSS: hipnowieści z Hipnotransfery

  • Artykuły

  • Najnowsze komentarze

  • Kategorie Artykułów

  • Top