Język francuski – Wolsztyn zaprasza na wieczór marokański

W związku z nadchodzącym wydarzeniem, jakim jest wieczór marokański „Oko na Maroko” współorganizowanym przez naszą firmę Youniquecentre, niezmiernie miło będzie nam móc towarzyszyć gościom z Maroka w czasie ich całego pobytu w Wolsztynie a w szczególności w czasie spotkania w dniu 21.08. w Gminnym Centrum Informacji w Wolsztynie, gdzie zagrają koncert. Przy tej okazji chciałabym opowiedzieć Wam trochę jak piękny jest język francuski i jak silna jest jego pozycja w świecie. Język francuski to nie tylko Francja. Jest on tak przepięknie zróżnicowany, jak piękni, różnorodni i wspaniali są jego użytkownicy, bogaty i kolorowy jak pejzaże krajów, w których jest używany. Bo to przecież użytkownicy języka tworzą go i nadają mu kierunki rozwoju, tworzą jego piękno i bogactwo. To przebywanie w krajach frankofońskich uskrzydla, inspiruje i przenosi nas w magiczny świat dźwięcznych głosek, pięknych akcentów i inspirujących doznań. Język francuski jest dźwięczny i melodyjny nie tylko w piosenkach. Brzmi równie pięknie w każdej rozmowie a francuskie „Je t`aime” jest bodajże najpiękniejszym lingwistyczno-fonetycznym wyznaniem miłości. Miłości, jaką darzę ten język.

Język francuski na świecie

Nie każdy wie, że wszystkie osoby i kraje, które używają język francuski posiadają jedną wspólna nazwę. Jest to frankofonia. Wszyscy ludzie, dla których język francuski jest językiem używanym na co dzień to frankofonii. Na rok 2010 jest ich około 220 milionów i są rozsiani po wszystkich pięciu kontynentach. W wyniku powstania silniej więzi, jaką była komunikacja w języku francuskim powstało wiele organizacji i stowarzyszeń na całym świecie promujących i wspierających język francuski. Na bazie utworzonej w 1970 r. Agencji Współpracy Kulturalnej i technicznej – ACCT powstała Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (Organisation Internationale de la Francophonie – OIF), która daje wsparcie instytucjonalne i promuje język francuski w 77 krajach członkowskich i obserwujących-  OIF. Organizacja ta działa w przy wsparciu Agencji Uniwersyteckiej Frankofonii – AUF, Kanału telewizyjnego TV5 Monde, Międzynarodowego Stowarzyszenia Merów Frankofońskich – AIMF  i Uniwersytetu Senghor w Alexandrii. Każdy frankofil zna przynajmniej TV% Monde!

Język francuski – liczby też mówią

Według danych z roku 2010 najwięcej frankofonów ( osób, które język francuski używają do codziennej komunikacji ) jest w Europie – 39,8% w skali całego świata. Na drugiej pozycji jest Afryka Subsaharyjska i Ocean Indyjski – trochę ponad 36 % , dalej Afryka Północna i Środkowy Wschód – 15% , następnie Ameryka i Karaiby – 7,6 % oraz Azja i Oceania nieco ponad 1%. Zatem dokądkolwiek ruszysz, napotkasz język francuski. Biorąc pod uwagę liczby : obecną populację ziemi (ok. 6,9 mld -2011r. ) oraz populację frankofonów (ok. 220 mln ) prawdopodobieństwo spotkania osoby biegle mówiącej po francusku jest bardzo duże. Mniej więcej na 32 spotkane osoby jedna mówi biegle po francusku. To w Wolsztynie, którego populacja wynosi około 13 000  powinno być takich osób około 400 a ile jest? No cóż, hehe. Nie odpowiem wprost.

Język francuski – różne kraje, różny status

Język francuski posiada różne statusy w świecie. Są suwerenne kraje takie jak  Bénin, Burkina Faso, Congo, Côte d’Ivoire (Wybrzeże Kości Słoniowej) Gabon, Mali, Niger, Togo, France, Guinée, Monaco, Sénégal, gdzie język francuski jest jedynym językiem oficjalnym.

W krajach takich jak Belgique, Cameroun, Centrafrique, Djibouti, Haïti, Madagaskar, Seychelles, Tchad, Burundi, Kanada, Comores, Guinée équatoriale, Luxembourg, Rwanda, Suisse (Szwajcaria), Vantau język francuski jest jednym z języków urzędowych. Są również kraje takie jak Maroko, gdzie francuski nie jest, co prawda językiem urzędowym, ale jest jednym z języków mówionych głównie w turystyce, biznesie i dyplomacji. Językami oficjalnymi w Maroko są arabski i berberski (tamazight), mówi się również hiszpańsku.

Język francuski – perspektywy na przyszłość

Według World Population Prospects, The 2008 Revision Population Database  w 2050 roku szacuje się wzrost populacji frankofonów do 700 milionów przy zaludnieniu ziemi około 9,1 miliarda, co oznacza, że jedna osoba na 13 będzie biegle władać francuskim. Piękna perspektywa według mnie :).Najwięcej użytkowników języka francuskiego będzie w Afryce. A może w Polsce? Kto wie, przecież naszą przyszłość kształtujemy dzisiaj.

Serdecznie zapraszam na język francuski. Ciekawie, rzetelnie, fachowo, bez stresu, z uśmiechem na twarzy. Allez quoi!? Un petit effort! Apprenez le francais 🙂

Dane i statystyki na podstawie www.francophonie.org i Wikipedii

Aga – frankofilka et grande folle

Oko na Maroko- język francuski

Oko na Maroko

Social tagging: > >

Komentarze zamkniete.

  • RSS RSS: hipnowieści z Hipnotransfery

  • Artykuły

  • Najnowsze komentarze

  • Kategorie Artykułów

  • Top