Trans- czy w ogóle z niego wychodzimy? Eksperyment „z drzwiami”

Zagubiony turysta, przechodzień, drzwi  i trans

Słoneczny dzień, deptak, tłumy przechodniów oraz ekipa naukowców przeprowadzająca badanie, a wśród nich pan, który wciela się w rolę zagubionego turysty oraz kilka osób, które mają grać monterów przenoszących drzwi. „Turysta” wybiera sobie nieświadomego przechodnia, rozkłada mapę i prosi go o pomoc w znalezieniu drogi do celu. Gdy „ofiara” jest już mocno skupiona na udzielaniu wskazówek, monterzy wkraczają do akcji-  rozpoczynają marsz z drzwiami. Kiedy są dokładnie pomiędzy „turystą” a przechodniem, jeden z monterów błyskawicznie zamienia się na role z „turystą”. Wszystko to umyka uwadze  obiektowi eksperymentu, który spokojnie kontynuuje udzielanie wskazówek. Nie zauważył, że drogę tłumaczy już innej osobie- inaczej wyglądającej, inaczej ubranej. Nie dostrzegł tego „drobnego szczegółu”.  Jest w transie- i to bardzo  głębokim. Poniżej półtora-minutowe nagranie oryginalnego eksperymentu:

Eksperyment Simonsa i Levina*

Oglądając scenę z boku, można sobie pomyśleć, „co za idiota, nie skapnął się!”. Sądzisz, że, trafili na wyjątkowo zakręconego gościa?  Ty byś tak nie zrobił? Cóż, Simons i Levin w swoim eksperymencie pokazali, że tak zakręceni, szwendający się po ulicach w totalnym transie ludzie to ponad połowa z nas. Tak, ponad 50 procent respondentów w ogóle nie zdało sobie sprawy z tego, że rozmawia z kimś innym, niż jeszcze 3 sekundy wcześniej. Jest więc ogromna szansa, że i Ty byś się nie spostrzegł. Jest ogromna szansa, że nie spostrzegłabym się ja. Wiele razy „przyłapałam” siebie na tym, że coś totalnie umknęło mojej  świadomej uwadze, że wróciwszy do domu, pytałam siebie, „jak ja tu dotarłam?” i „czy w ogóle byłam w garażu i czy go zamknęłam?”. Wiele razy nawet  się na tym NIE przyłapałam. Nie byłam świadoma tego, że byłam nieświadoma, nie zdałam sobie sprawy że, nie zdawałam sobie sprawy, że robiłam coś na totalnym autopilocie.  I że byłam w totalnym transie.

Trans, strach, kontrola i iluzja

Ten eksperyment, jak i wiele innych pokazuje, że tak naprawdę nasz świadomy umysł zbyt dobrze nie „ogarnia”, nie kontroluje często tak oczywistych rzeczy, jak osoby, z którymi rozmawiamy lub drogi, jaką pokonujemy co rano do pracy. To domena podświadomości. Ale pisząc o tym, jak małym procentem rzeczywistości jesteś w stanie sterować świadomie, nie odkrywam Ameryki. O tym, jak wiele naszych czynności pozostaje w sferze nieuświadomionej, wiadomo już od dawna. Badanie to przywołuję jeszcze z innego względu. Myślę, że doskonale ilustruje ono fakt, iż tak naprawdę większość z nas żyje w wygodnej iluzji- iluzji posiadania perfekcyjnej kontroli nad swoim życiem podczas gdy faktycznie ma w swoich rękach jego nieznaczną część. Za resztę sznurków pociągają normy społeczne, oczekiwania rodziny i sąsiadów, trendy, koncerny i rutyna. Wielu okłamuje siebie, że są panami czy paniami sytuacji podczas gdy tak naprawdę pierwsze skrzypce gra ktoś inny. Ten, kto korzysta z faktu, że inni utknęli w rutynie. Na pamięć znam mity powtarzane niczym mantry i to często z przerażeniem w oczach:  „hipnoza to manipulacja”, „hipnoza to kontrolowanie umysłu”, „hipnoza to wyciąganie informacji, których się nie chce ujawnić”. Oczywiste bzdury i to głoszone przez tych właśnie, którym się tylko wydaje, że  siedzą za sterami. A tak naprawdę z transu praktycznie nie wychodzą, uwielbiając taplać się w swoich problemach i bez przerwy o nich o powiadają. Tak, O NICH, zamiast o ich rozwiązaniu i pozbywaniu się. Jasne, że kontrolę dawno utracili.

trans- przejmij kontrolę

Siadasz za kierownicę, czy pozwolisz by inni wozili Cię tam, gdzie chcą?

W hipnozie masz wyostrzone zmysły. W hipnozie w pełni rozumiesz. W hipnozie masz lepszą kontrolę nad tym, co się dzieje. W hipnozie tak naprawdę się budzisz. W hipnozie masz też jeszcze jedno- wybór-  możesz pozbyć się problemu, albo przy nim pozostać. Możesz przejąć stery swojego życia, albo dać  je innym. Możesz zyskać odwagę lub kontynuować egzystencję w strachu. Wybór należy do całkowicie Ciebie. I Pozwól sobie przejąć za niego odpowiedzialność! Życzymy Tobie z całego serca tylko takich transów, w które Ty zdecydujesz się wejść.

Głębokości!

Przypisy

Levin, Daniel T., Simons, Daniel J. 1998, “Failure to detect changes to people during a real world-interaction”, Psychonomic Bulletin & Review 5 (4) 644-649. (link do badania).

Social tagging: > > >

Komentarze zamkniete.

  • RSS RSS: hipnowieści z Hipnotransfery

  • Artykuły

  • Najnowsze komentarze

  • Kategorie Artykułów

  • Top