Strach i jak raz na zawsze się go pozbyć

Strach to bardzo ciekawe uczucie z punktu widzenia nowoczesnej hipnoterapii. Ale zanim napiszemy dlaczego, spójrzmy mu prosto w jego „wielkie” oczy.Strach jest jednym z najbardziej pierwotnych emocji. Dawniej strach chronił człowieka przed realnymi niebezpieczeństwami i zagrożeniami płynącymi z otaczającego go środowiska.

strachW konsekwencji pojawienia się tego uczucia powstaje odruchowo silne napięcie mięśniowe pozwalające na ucieczkę lub walkę oraz wzmożone wydzielanie adrenaliny. Podwyższony poziom adrenaliny prowadzi do przyspieszenia akcji serca, spłycenia i przyspieszenia oddechu, wytrzeszczenia oczu celem lepszej percepcji zagrożenia. Karol Darwin w swojej książce „O wyrażaniu emocji u człowieka i zwierząt” opisał różne symptomy strachu w następujący sposób:
« Strach jest często poprzedzony zdziwieniem, któremu jest bliski, ponieważ obydwa prowadzą do pobudzenia zmysłów wzroku i słuchu. W obu tych przypadkach oczy i usta są szeroko otwarte. Człowiek wystraszony zaczyna zastygać jak posąg,  nieruchomy bez oddechu lub też kuca instynktownie, uciekając przed wzrokiem innych. Serce bije gwałtownie i kołacze lub obija się o żebra. Skóra jest bardzo zmieniona silnym strachem, widzimy to doskonale, kiedy natychmiast wydziela pot. Włosy na skórze podnoszą się, a mięśnie powierzchniowe drżą. Z powodu zmiany rytmu serca oddech jest przyśpieszony. Gruczoły ślinowe działają w sposób niedoskonały; jama ustna staje się sucha, jest często zamykana i otwierana.* »
* Tłumaczenie z francuskiego przekładu: Aga. Tytuł francuskiego przekładu: „L`Expression des émotions chez l`homme et les animaux”, tytuł oryginału: „The Expression of the Emotions in Man and Animals”,1872.
  • Strach we współczesnym świecie

Do chwili obecnej odczuwamy strach właśnie w ten sposób, z tą jedną różnicą, że współczesny człowiek dostrzega o wiele więcej subtelnych kontekstów niebezpieczeństwa i zagrożenia. Nie atakują nas dzisiaj dzikie zwierzęta (no chyba, że ruszysz w prawdziwą dżunglę:)), niemniej jednak wszystkie konteksty można sprowadzić do jednego wspólnego mianownika, jakim jest zagrożenie życia bądź zdrowia.
Strach jest nieprzyjemną emocją. Nieprzyjemną na tyle, że wręcz może pojawić się strach przed odczuwaniem strachu.  Każdy może odczuwać go inaczej ze względu na różne emocje towarzyszące mu. Może objawiać się jako nadmierna ostrożność, apatię, bark sił, (co często bywa mylone z lenistwem), aż po formy ostre takie jak fobie i paranoje. Emocje pokrewne to np. niepokój, lęk, przerażenie, wstręt, panika, obawa. W efekcie strachu człowiek działa i reaguje nieadekwatnie do sytuacji. Prewencyjnie czasem nie działa wcale, staje się bierny ponieważ unikając kontekstów strachu chroni siebie przed nim.
  • Strach i przyczyny strachu

Każda emocja ma swoją indywidualną przyczynę. Jeśli chodzi o strach to  zagrożenie może być realne, fizyczna, bądź też może być produktem wyobraźni. Z punktu widzenia umysłu podświadomego obie sytuacje w równym stopniu wpływają na pojawienie się strachu. Dlaczego ? Ponieważ umysł podświadomy nie rozróżnia, czy zagrożenie jest realne, czy wyimaginowane. Oba odbiera jako faktyczne. Zatem, kiedy wyobrażamy sobie pewne zagrożenia, tworzymy je w głowie, piszemy czarne scenariusze, to umysł podświadomy odbiera je dziejące się naprawdę. W efekcie uruchamia emocję strachu z wszystkimi towarzyszącymi jej syndromami, które nasilają się z każdym kolejnym razem, dręczą umysł i ciało. W takim przypadku wyzwalaczem strachu jest pewien obraz pojawiający się w głowie, ale nie bodziec płynący z fizycznej przestrzeni. Często słyszymy na przykład : « Uuuuuuuu, na samą myśl o tym włos mi się jeży… mam ciarki…..robi mi się słabo….. serce mi wali,…. pocę się, itd » i to jest właśnie ten mechanizm.
Każda emocja, zwłaszcza negatywna, wynika podświadomych z programów i ma tendencje wzmacniania się oraz do przekładania się na kolejne konteksty, które można potencjalnie odbierać jako zagrożenie, a które faktycznie zagrożeniem nie są. Stajemy w obliczu strachu przed potencjalnym zagrożeniem. Na przykład strach przed nieznanym, przed zmianą, przed wystąpieniami publicznymi, gdzie występuje obawa przed porażką bądź ośmieszeniem. Każdy ma swoje strachy, nie sposób ich tu wszystkich wymienić, nie jest to nawet konieczne. Jakakolwiek nie byłaby przyczyna strachu, emocję tę można ją bardzo łatwo wyeliminować i tym samym pozbyć się uczucia strachu wraz z towarzyszącymi mu syndromami.
  • Strach a bezpieczeństwo i ochrona

No dobrze. Być może zastanawiasz się teraz, że to niemożliwe albo wręcz niebezpieczne, by wyeliminować strach wiedząc, że pełni on jednak pewne funkcje ochronne. Oczywiście masz rację, pełni funkcje ochronne i te funkcje ochronne będzie pełnił nadal. A właściwie to Twoja podświadomość, która dopiero w momencie zmiany  zacznie reagować adekwatnie do realnych sytuacji zagrożenia, czy niebezpieczeństwa. Pozbycie się strachu nie oznacza brawury, czy bezmyślności. Wręcz przeciwnie. Odwrotnością emocji strachu jest odwaga połączona z umiejętnością czystego, klarownego myślenia i umiejętnością prawidłowej oceny sytuacji. Twoja podświadomość chroni Ciebie cały czas, tylko nie zawsze w odpowiedni sposób. Weźmy chociażby palenie papierosów. Czyż nie jest czasem tak, że paląc, żeby się uspokoić, podświadomie chronisz Cię przed nadmiernym strachem, bo taki masz « wgrany » schemat działania? Czy pijąc alkohol, nie uciekasz przed strachem? Czy nie podejmując działania, nie uciekasz przed strachem ? Czy objadając się, nie uciekasz czasem przed strachem? Czyż to nie strach przed strachem i związanymi z nim nieprzyjemnymi doznaniami?!
A gdybyśmy Ci powiedziały, że Twoja podświadomość może Cię chronić w lepszy sposób kierując się odwagą, pewnością siebie, miłością do samego siebie, szacunkiem do samego siebie, poczuciem własnej wartości to byłbyś/byłabyś skłonny/a puścić się dotychczasowego schematu? Czy spodobałoby Ci się, gdybyś już nie musiał/a uciekać na chwilę przed strachem w destrukcyjne schematy? Czy spodobałoby Ci się gdybyś dostał/a w zamian spokój, klarowne myślenie, pozytywną energię, kreatywność, radość życia i wolność od starych schematów? Pomyśl.
  • Strach w nowoczesnej hipnoterapii

Z punktu widzenia nowoczesnej hipnoterapii strach jest uczuciem bardzo ciekawym. Dlaczego? Ponieważ jest bardzo prosty do wyeliminowania, bez względu na jego przyczynę i intensywność. Generalnie, im jest silniejszy, tym wyraźniej odczujesz różnicę i ulgę. Kiedy namierzysz sytuacje inicjującą tej emocji na poziomie podświadomym i na poziomie podświadomym ją zneutralizujesz, to po prostu strach znika wraz z wszystkimi nieprzyjemnymi objawami. Tak więc tu hipnoza okazuje się doskonałym rozwiązaniem. Wyeliminowanie przyczyn strachu na poziomie podświadomym powoduje wiele korzystnych zmian nie tylko psychicznych, ale i fizycznych. Ciało również pozbywa się dużego balastu, możesz oddychać pełną piersią, spać spokojnie, znikają nieprzyjemne napięcia, a nawet różne dolegliwości ściśle związane z tą emocją (np. bóle głowy, zaparcia itd). Nagle się okazuje, że potrafisz myśleć jasno, klarownie, podejmować dobre decyzje i działać ze spokojem, dostrzegać nowe możliwości własnego rozwoju i nowe rozwiązania. Czyż to nie wspaniałe?
Jeśli ciekawi Cię temat hipnozy, to zapraszamy Cię po więcej informacji na naszą stronę HipnoTRANSfera i wyrusz w najpiękniejszą podróż swojego życia: do wnętrza własnego umysłu. Głębiej i głębiej…
Social tagging: > > >

Komentarze zamkniete.

  • RSS RSS: hipnowieści z Hipnotransfery

  • Artykuły

  • Najnowsze komentarze

  • Kategorie Artykułów

  • Top