Hipnoza nowoczesna vs. hipnoza klasyczna

od wahadełka do Elmana

od wahadełka do Elmana

Hipnoza- historia

Nie sądzimy, aby było konieczne rozpisywanie się w tym miejscu o historii hipnozy. Znajdziesz mnóstwo informacji na ten temat w Internecie. Możesz również zajrzeć na nasz blog, gdzie znajdziesz krótki artykuł na ten temat.

Dlaczego w ogóle mówimy o hipnozie nowoczesnej, w odróżnieniu od tzw. hipnozy klasycznej? Ponieważ niewiele, naprawdę niewiele osób ma właściwe pojęcie na temat tego, czym właściwie hipnoza jest. Większość ludzi i OGROMNA WIĘKSZOŚĆ TZW. PROFESJONALNYCH HIPNOTYZERÓW  w naszym kraju myśli o hipnozie i stosuje hipnozę w tzw. formie klasycznej, propagując tym samym fałszywe wyobrażenia o niej i wzbudzając społeczny lęk przed tym procesem.  Hipnoza to nie magia, nie sen i nie utrata przytomności, moi drodzy (dowiedz się, czym hipnoza jest naprawdę tutaj), ale włos się jeży na  głowie, kiedy czyta się oferty gabinetów hipnotycznych, które faktycznie mało mają wspólnego z hipnozą, a więcej z „energiami,” bioenergoterapiami, wahadełkami, regresjami wcieleniowymi, magnetyzmem zwierzęcym., itp.

Jak wiadomo, jest wiele indukcji hipnotycznych (formuł wprowadzania w trans), istnieje wiele technik stosowanych w hipnozie. W hipnozie klasycznej, która sięga XVIII w. w ramach indukcji są wykorzystywane często po dziś dzień takie techniki jak wahadełka, żmudna relaksacja progresywna (ang. progressive relaxation) i później metoda fiksacji wzroku (ang. eye fixation) wg Braida tzw. „Braidyzm” lub wyobrażanie sobie różnych rzeczy, by wejść w trans. Cały proces wprowadzenia w trans trwa dość długo i jest nużący.  I ,co więcej, może wcale nie wprowadzić człowieka w trans hipnotyczny, który nie jest rozluźnieniem ciała, a rozluźnieniem umysłu. Niemniej jednak istnieje wielu zwolenników tzw. hipnozy klasycznej. Hipnoza klasyczna była dobra dawniej. Wtedy, kiedy nie do końca ją rozumieliśmy. Dzisiaj doskonale wiemy, na czym polega ów proces. I dlatego czas go „odczarować” i oddemonizować. Obecnie żyjemy w szybkim tempie. Wszystko dzieje się dynamiczniej, więc pora również wchodzić w  głęboki trans w ciągu kilku sekund i stosować hipnozę nowoczesną i racjonalną, by błyskawicznie pozbyć się niechcianego problemu i uzyskać pożądaną zmianę.

Hipnoza nowoczesna – ważne nazwiska

Nowoczesna hipnoza to takie nazwiska jak Dave Elman– twórca szybkiej indukcji hipnotycznej, której czas osiągnięcia somnambulizmu jest skrócony do maksymalnie 3 minut,  hipnotyzer kliniczny i niekwestiony mistrz w pracy nad kontrola bólu, jak również Gerald F. Kein – amerykański hipnotyzer wykorzystujący w swej pracy indukcję Elmana, jak również  słynny uczeń Keina – Stephen C. Parkhill– specjalizujący się w przewlekłych bólach, w tym nowotworowych i leczeniem AIDS.

Hipnoza nowoczesna i Indukcja Dave’a Elmana

Indukcja  Dave`a Elmana jest wspaniała i cieszymy się z tego, że w Polsce również jest ktoś, kto ją stosuje i propaguje. Jest to Michał Cieślakowski. Miałyśmy przyjemność szkolić się u niego na „Praktyku autohipnozy” oraz na „Hipnotycznym coachingu”.

Wracając do indukcji  Dave`a Elmana, to stwierdzamy, że jest po prostu rewelacyjna. Przede wszystkim jest szybka i daje pewność, że osoba jest na odpowiedniej głębokości transu, czyli w somnambulizmie. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ to jest właśnie ten poziom transu, na którym można dokonywać wspaniałych zmian. Indukcja jest tak idealna, że można osiągnąć somnambulizm w czasie nawet krótszym niż 3 minuty. Indukcję Elmana można również z powodzeniem zastosować do transu grupowego. Jest bardzo uniwersalna. Nie jest męcząca, nie jest nieskończenie długa, niczego nie trzeba sobie wyobrażać, ani rozluźniać po kolei. Nie każdy ma przecież świetnie rozwinięta wyobraźnię! Jak dla nas (i nie tylko dla nas) indukcja Elmana jest po prostu idealna i z powodzeniem ją stosujemy.

Indukcja Dave’a Elmana ma swoich zwolenników w różnych krajach Europy oraz poza nią. Stosowana jest w m.in. w USA, w Wielkiej Brytanii, we Francji, w Belgii, w Szwajcarii. Jest uważana za jedną z najskuteczniejszych indukcji w historii. Rzecz jasna jest wiele innych, skutecznych indukcji, w tym błyskawicznych, które pozwalają uzyskać głęboki trans hipnotyczny w ciągu kilku sekund.

Hipnoza nowoczesna– różne głębokości transu

W czasie szkoleń i setek godzin, spędzonych na hipnotyzowaniu i doświadczaniu hipnozy, zgłębiłyśmy nie tylko głęboki trans somnambuliczny, ale również stan śpiączki hipnotycznej – stan Esdaile’a ( zaprojektowany i wykorzystywany do przeprowadzania operacji  już w XIX wieku przez szkockiego lekarza Dr Esdaile ze względu na fenomen jakim jest tu znieczulenie całego ciała) , stan ultragłęboki i ultrawysoki, które mają niesamowitą wartość terapeutyczną.

Eksplorowanie stanów transu jest niezmierną przyjemnością. Posługiwanie się nimi po to by lepiej żyć jest jeszcze bardziej ekscytujące. Nowoczesna hipnoza jest nie tylko fantastycznym narzędziem zmian, ale również wspaniałą przygodą, wyzwaniem, niesamowitymi doznaniami. Teraz już wiemy, że mamy wszystko i wiemy, gdzie mamy wszystko to co najbardziej wartościowe – we własnym umyśle. Tu właśnie istnieje prawdziwa obfitość i gwarancja powodzenia w każdej sferze życia. I z tym narzędziem, jakim jest hipnoza można naprawdę tworzyć. Tu jest sedno prawa przyciągania i sekret obfitości. To niesamowite!

Hipnoza nowoczesna – nowa jakość relacji hipnotyzowany/hipnotyzer

Hipnoza nowoczesna pozwala na lepsze uczestnictwo hipnotyzowanego w czasie pracy nad jakimś problemem. Dzieje się tak, ponieważ hipnoza nowoczesna wychodzi z założenia, że każdy z nas ma w swojej podświadomości najodpowiedniejsze dla siebie zasoby, by rozwiązać problem, czy też by się rozwijać w najlepszym dla siebie kierunku. Między hipnotyzerem i hipnotyzowanym ma miejsce współpraca. Hipnotyzer staje się przewodnikiem, pomocnikiem hipnotyzowanego na drodze do jak najszybszego i jak najbardziej skutecznego rozwiązania problemu. Hipnotyzowany podążając za sugestiami hipnotyzera może czerpać z zasobów swojej podświadomości i z pomocą hipnotyzera pozbywać się problemów łatwo, szybko, skutecznie trwale i bezpiecznie. I co najważniejsze, proces hipnotyczny jest pod absolutna i całkowitą kontrola osoby hipnotyzowanej, i to od niej głównie zależy sukces terapeutyczny.

Hipnoza nowoczesna- styl życia nowoczesnego człowieka

Dla nas hipnoza nowoczesna to również pewien styl życia nowoczesnego człowieka. Człowieka, który ma nieograniczone zasoby, który szybko zmienia siebie i swoje życie na lepsze. Człowieka, który pragnie korzystać ze swojego nieograniczonego potencjału. Człowieka, który nie traci czasu, lecz go zyskuje. Człowieka, który nie traci, lecz zyskuje. Człowieka, który nie stoi w miejscu, lecz który się rozwija. Człowieka, który śpieszy się do sukcesu  i z łatwością go osiąga. Człowieka, który poprzez własny rozwój i wewnętrzną harmonię przyczynia się do tego, że świat wokół niego staje się lepszy, ludzie wokół stają się lepsi a wszystko nabiera barw. Człowieka, który cieszy się swoimi sukcesami a nie tylko je kolekcjonuje. Człowieka nowoczesnego, który idzie z duchem czasu i koncentruje się na światowym trendzie eksplorowania możliwości ludzkiego umysłu.

 

Chcemy dzielić  się z Wami wiedzą i naszymi umiejętnościami dotyczącymi hipnozy. Propagujemy hipnozę, popieramy hipnozę, doświadczamy hipnozy, rozwijamy hipnozę,  eksplorujemy hipnozę i HIPNOTYZUJEMY.

3 odpowiedzi to Hipnoza nowoczesna vs. hipnoza klasyczna

 1. Oren1988 pisze:

  Musze się wam pochwalic w koncu zrzucilam – 5 kilogramów.
  Przeszukalam chyba caly polski internet żeby znalezc cos na odchudzanie i
  znalazlam. Wygoglujcie sobie: xxally radzi jak szybko schudnac

 2. milton pisze:

  Nowoczesna hipnoza to Elman i Kein? Rzeczywiście 😀

  Ani słowa o Miltonie Ericksonie, Erneście Rossim, Michaelu Yapko i innych rzeczywistych tuzach nowoczesnej hipnoterapii… czyli witaj w alternatywnym świecie Elmanowców…

 3. mark pisze:

  Elman to lata 60 XX w. a Rossi czy Yapko to współcześni badacze. Niektórzy jak widać zatrzymali się 60 lat temu i do dziś wierzą, że to nowoczesność 😀

Dodaj komentarz

Top