Hipnoza: FAQ

hipnoza to przebudzenie

hipnoza to przebudzenie

Hipnoza może wzbudzać wiele pytań i wątpliwości. Niektóre z nich są być może banalne, ale warto na nie odpowiedzieć a wątpliwości rozwiać raz na zawsze. Jako że krąży zbyt wiele mitów o hipnozie, czas najwyższy by je w końcu obalić. Wynikają one ze słabej wiedzy na ten temat jak również z pewnych obaw.

Hipnoza: często zadawane pytania.

1. Czy każdy może poddać się hipnozie?

Przede wszystkim zapamiętaj, że hipnozie się nie poddajesz, tylko w nią wchodzisz lub z niej wychodzisz. Pamiętaj, by zwracać też uwagę innym, kiedy używają zwrotu „poddać się hipnozie”. Nie ma tu żadnej zależności poddaństwa między hipnotyzerem, a hipnotyzowanym. Masz pełną kontrolę nad wszystkim, co się dzieje wokół Ciebie a nawet lepiej, ponieważ Twoje zmysły i Twój umysł są wielokrotnie bardziej wyczulone niż w tej chwili, kiedy czytasz te słowa. Tak, każdy może doświadczyć hipnozy. Wbrew fałszywemu przekonaniu, że jest x procent ludzi, którzy są odporni na hipnozę. Każdy może zostać zahipnotyzowany!. Powiedzmy inaczej, jeśli Twoje serce jeszcze bije, to oznacza, że możesz doświadczyć hipnozy   wraz ze wszystkimi fenomenami hipnotycznymi i na WSZYSTKICH głębokościach transu. Absolutnie tak. Dodatkowo, im wyższe IQ, tym lepiej wchodzisz w trans i tym większą masz kontrolę w całym procesie.

2. Dlaczego niektórzy nie wchodzą w hipnozę?

Wiele osób nie doświadcza hipnozy, ponieważ się jej boi. Boją się, np. że kiedy są w hipnozie, to śpią. Nic bardziej mylnego. Hipnoza nie ma nic wspólnego ze snem. Inni nie wchodzą w hipnozę, ponieważ mają o niej fałszywe wyobrażenie. Albo nie podążają za poleceniami hipnotyzera.

3. Czy z hipnozy można się nie obudzić?

Owszem,  nigdy się z hipnozy nie obudzisz, bo hipnoza nie jest snem. Jedyną rzeczą, z jakiej można się obudzić jest sen..  Kiedy jesteś w transie hipnotycznym, to również nie zaśniesz. Odpowiednim zwrotem jest „wyjście” z hipnozy. W hipnozę się wchodzi i wychodzi, kiedy się chce. W dowolnej chwili, kiedy chcesz puścić się fizycznego i mentalnego rozluźnienia, możesz wyjść z hipnozy. To proste. Najzwyczajniej najmniejsza myśl o tym, że już nie chcesz dłużej być w transie powoduje, że z niego wychodzisz.

4. Czy hipnotyzer ma nade mną władzę w hipnozie?

Oh, gdyby tak było to sukces byłby w 100% gwarantowany, a tak naprawdę, to Ty masz pełną i całkowitą kontrolę nad tym procesem, i ów sukces zależy głównie od Ciebie.  Hipnotyzer nie zmusi sugestii, żeby weszła. Ponieważ w transie masz wyostrzone zmysły i wyraźniejsze postrzeganie, niż w normalnym stanie czuwania, jeszcze lepiej wiesz, czy dana sugestia jest dla Ciebie dobra, możesz ją  więc przyjąć, lub odrzucić. Powiedzmy więcej, to w normalnym stanie czuwania jesteś  bardziej zagrożony, i sugestie płynące z otoczenia  często akceptujesz bezwiednie. Zwłaszcza te złe, które mogą zniszczyć Ci życie. Hipnotyzer nie kontroluje Ciebie i nie ma nad Tobą żadnej władzy. To mit, pewnie zaczerpnięty z mediów lub pseudohipnotyzerów, którzy nie mają pojęcia o tym, czym jest hipnoza. Często słyszy się, jak ktoś używa rzekomych technik hipnotycznych, by kogoś zmanipulować, dowiedzieć się jaki ma PIN do kardy bankomatowej, albo nakłonić do przestępstwa. Absolutna bzdura. Będąc hipnotyzowanym, możesz czuć się całkowicie bezpiecznie.

5. Czy hipnotyzer może wyciągnąć ode mnie wszystkie informacje?

To kolejnym mitem prosto z filmów i mediów. Nie jest tak! Hipnotyzer nie wyciągnie od Ciebie żadnych informacji wbrew Tobie. Pamiętaj, że w transie cały czas kontrolujesz wszystko o wiele lepiej. Jeśli czegoś nie chcesz powiedzieć to nie powiesz i tyle. Hipnotyzer nie wyciągnie od Ciebie żadnej informacji, której nie chcesz podać. Możesz mu po prostu odpowiedzieć „to nie Twój interes, to nie Twoja sprawa, to nie ma nic do rzeczy ze sprawą, z jaką tu przyszedłem”. Możesz to powiedzieć, nic nie stoi na przeszkodzie.

6. Widziałem w hipnozie scenicznej jak hipnotyzer kontrolował zachowanie osób.

Ludzie naoglądali się hipnozy rozrywkowej i twierdzą, że jednak widzieli jak hipnotyzer kontroluje czyjeś zachowanie. Widzieli ludzi, co gdakali jak kury albo robili inne dziwne rzeczy. Prawda jest taka, że kiedy organizuje się takie pokazy, robi się to dla rozrywki i ludzie chcą się dobrze bawić i chcą uczestniczyć w zabawie zgłaszając się do niej. Hipnotyzer rozrywkowy po krótkim wstępie teoretycznym na temat hipnozy chce pokazać jej rozrywkową stronę mówiąc jednocześnie, że działa ona w wielu dziedzinach, np. w branży medycznej, w rozwoju osobistym, w zmianie osobistej.

Hipnotyzer sceniczny, rozrywkowy wybiera ludzi, którzy chcą się bawić, którzy zgodzą się na wykonywać pewne sugestie tylko i wyłącznie dla zabawy. Przyjmują oni po prostu mentalną postawę „ Tak, ta sugestia podoba mi się i wiem, ze będzie działać”, no i działa. Hipnoza sceniczna opiera się, zatem, na tych samych zasadach, co każda inna. Jeśli czegoś nie chcesz, to po prostu tego nie zrobisz i tyle. Również na scenie, mimo że się zgłosisz na ochotnika, zawsze możesz sugestię odrzucić. Masz całkowicie wolną wolę. Nikt Cię do niczego nie zmusi, zapamiętaj to dobrze!

7. Czy w hipnozie można utknąć?

Nie, Twoja najmniejsza myśl, że chcesz wyjść z transu i przerwać proces powoduje, że automatycznie z niego wychodzisz. Otwierasz oczy i już! Nie można utknąć w hipnozie.

8. Czy w hipnozie stracę świadomość?

Nie. W hipnozie niczego nie tracisz, wręcz zyskujesz! Twój umysł  staje się o wiele bardziej czujny i chroni Ciebie. Masz bardziej wyostrzone wszystkie zmysły. Poza tym jak już dobrze wiesz, masz o wiele większą kontrolę nad całym procesem i możesz go w dowolnej chwili przerwać.

9. Czy hipnoza naprawdę działa?

Hipnoza jest metodą, którą posługujesz się Ty sam. Dopóki Ty nie zadziałasz to i ona nie zadziała. Trans hipnotyczny o odpowiedniej głębokości pozwala Tobie dokonać zmian w Twoim umyśle podświadomym. Żadna technika czy metoda nie zadziała dopóki, Ty sam nie zadziałasz.  Jeśli zrozumiesz, że to Ty wykonujesz pracę zmiany siebie, podążysz za poleceniami hipnotyzera, i pojmiesz, czym tak naprawdę jest hipnoza, możesz być pewien/ pewna sukcesu na 100 procent. Więcej na ten temat tutaj.

10. Czy hipnoza to grzech?

Hipnoza a właściwie trans hipnotyczny to naturalny stan umysłu i doświadczasz go wielokrotnie w ciągu dnia, np. kiedy czytasz ciekawą książkę, kiedy jesteś pochłonięty/ta oglądaniem filmu czy meczu lub skupiasz się na czymś. Wiec czy jest to grzech? Czy grzechem jest to, że możesz sobie pomóc? Mieć całkowitą kontrolę nad ciałem, bólem, wyeliminować problemy? Odpowiedz sobie sam/a.

11.  Byłem już u hipnotyzera i wydawało mi się, że miałem tylko zamknięte oczy i wszystko słyszałem. Czy to normalne?

Tak, zupełnie normalne. Nie wiem, czego się spodziewałeś? Lewitowania? Utraty przytomności? Trans hipnotyczny jest to rozluźnienie umysłu, rozluźnienie ciała to kwestia drugorzędna i niekonieczna. Ciało może być odprężone, ale to  umysł, czysty i spokojny, jest warunkiem sukcesu. To, że wszystko słyszałeś to bardzo dobrze! Jak można podążać za sugestiami hipnotyzera, kiedy się ich nie słyszy? Podejrzewam, że słyszałeś nawet o wiele lepiej niż po wyjściu z transu. Skąd wiedziałbyś jak i co masz rozluźniać, gdybyś nie słyszał tego, co mówi hipnotyzer?

12. Czy hipnoza to leczenie?

Hipnoza nie oznacza leczenia. Osoba hipnotyzowana nie jest pacjentem. Nie ma mowy o zwalczaniu objawów. Profesjonalny hipnotyzer i hipnoterapeuta usuwa przyczyny problemów, a raczej pomaga osobie hipnotyzowanej je usunąć. Wielu nieprofesjonalnych hipnotyzerów próbuje leczyć objawy. Trzymaj się od nich z dala.

13. Czy hipnoza oznacza pracę z energiami?

No cóż, smutno się robi, kiedy tzw. hipnotyzerzy oferują pracę z bliżej nieokreślonymi energiami. Jeszcze raz podkreślmy, hipnoza nie ma nic wspólnego z energiami i ezoteryką. To domena szarlatanerii. Hipnoza to obejście funkcji krytycznej świadomego umysłu i kropka. (Więcej o tym, czym jest hipnoza, tutaj). Póki nie podejdzie się rozsądnie do tego procesu i nie zrozumie się, czym on tak naprawdę jest, nie pojmie się, że to osoba hipnotyzowana go w pełni kontroluje, póty pozbawi się najlepszej okazji, by pozbyć depresji, alkoholizmu, niskiej samooceny, niszczących emocji, bólu fizycznego i psychicznego, oraz wszelkich innych problemów.

14. Co co takiego mają ci hipnotyzerzy w oczach ;)?

Źrenicę, tęczówkę, rogówkę. Na to pytanie odpowie biolog o wiele lepiej, niż my.

15. A co, jeśli w transie przeniosę się do poprzedniego wcielenia?

Trzeba trzeźwo spojrzeć na kwestię tzw. regresji wcieleniowej, która jest stosowana jako chwyt marketingowy przez wielu hipnotycznych szarlatanów. Przyjmujemy postawę, że póki nie ma się dobrego powodu, dowodu, by w coś wierzyć, należy pozostać sceptycznym, mając jednocześnie otwarty umysł. Ufamy, iż wszelkie problemy, które możesz mieć obecnie, są spowodowane sytuacjami z twego  OBECNEGO życia. I dlatego możesz się ich pozbyć. To prawda, iż niekiedy ludzie podczas sesji hipnotycznych cofają się do tzw. „poprzednich wcieleń”. Taka regresja to w dużej większości przypadków historyjka, dorabiana przez umysł na potrzeby chwili. W transie jesteśmy bowiem o wiele bardziej kreatywni. Nie ma to przeważnie nic wspólnego z prawdą, choć autentyczności relacjonowanych wydarzeń całkowicie , no cóż, nie wykluczamy. Nie uważamy, że w ogóle jest to kwestią istotną. Nasze zadanie to upewnić się o prawidłowym przebiegu procesu hipnotycznego i pomoc w  całkowitej eliminacji przyczyn danego problemu. A regresje wcieleń zostawmy sobie dla rozrywki (jeśli ktoś chce:)).

 

  • Jeśli masz jakieś pytania, najmniejsze wątpliwości, to zaznacz to w komentarzu, lub przyślij maila. Odpowiemy i pomożemy 🙂

1 odp. Hipnoza: FAQ

  1. Terminator pisze:

    A co z hipnotyzowaniem dzieci? Dzieci nie maja wyrobionych zadnych przekonan i w transie latwo jest ich oszukac. Sa metody na calkowita kontrole umyslu dziecka i mozliwosc programowania go jaki ma byc teraz i w przyszlosci, do tego moze byc wprowadzany w trans przez np jakas komende wytypowanych osob przez reszte zycia. Bedac doroslym dalej jest pod kontrola i przyjmuje wszystkie sugestie pozytywne i negatywne. Ofiara nie pamieta transow. Sa zli ludzie na tym swiecie i np wykozystuja to do swoich celow lub po prostu niszcza zycia dzieci osoby ktora zrobila cos zlego. To jest straszne i nikt o tym nie mowi.

Dodaj komentarz

Top