Hipnotyzer i jego rola, czyli kto tak naprawdę hipnotyzuje kogo…

prawdziwy hipnotyzer

Bycie hipnotyzerem, podobnie jak bycie nauczycielem, przewodnikiem trenerem, coachem, itp. jest zawodem, pracą, zajęciem. Najprościej ujmując, polega  ono na pomocy Tobie w rozwiązaniu Twojego problemu i w osiągnięciu jakiegoś założonego celu. Czy to poprzez pozbycie się przeszkody, czy też poprzez wzmocnienie Twoich zalet, rolą hipnotyzera jest takie pokierowanie procesem hipnotycznym, abyś uzyskał(a) satysfakcjonujące Ciebie rezultaty. Zatem hipnotyzer powinien:

1. zapoznać Ciebie z pojęciem hipnozy

2. nauczyć Cię wchodzenia w hipnozę

3. rozpoznać/omówić Twój problem

4. pomóc Ci   szybko i głęboko wejść hipnozę za pomocą indukcji hipnotycznej

5. prowadzić Cię niczym Twój osobisty przewodnik ku zmianie, której pragniesz i pomóc Ci w jej skutecznym i szybkim osiągnięciu.

Rola i pracą hipnotyzera jest również pomoc ludziom wykonującym inne zawody w osiąganiu lepszych rezultatów w pracy z klientami czy pacjentami. Może ona polegać na organizowaniu szkoleń czy seminariów jak również na pracy indywidualnej.

  • Hipnotyzer – nauczyciel

Jeśli chcąc dokonać zmian w swoim życiu, zjawiasz się gabinecie hipnotycznym  to hipnotyzer najpierw wyjaśnia Tobie, czym jest hipnoza, rozwiewa wszelkie Twoje wątpliwości oraz obawy z nią związane. Warunkiem koniecznym doświadczenia procesu hipnotycznego jest to, byś  nie miał(a) ani fałszywego wyobrażenia o hipnozie, ani strachu przed nią. Zatem hipnotyzer-nauczyciel w rozmowie z Tobą przekazuje Tobie informacje na temat hipnozy wchodzenia w trans i wychodzenia z niego, itd. Obecność jakiejkolwiek obawy wyklucza pracę nad zmianą w hipnozie. Bardzo istotnie jest również wzajemne zaufanie.

  • Hipnotyzer – przewodnik

Kiedy wszystko na temat hipnozy wyda Ci się jasne, hipnotyzer może sprawdzić Twoją sugestywność a następnie uczy Cię wchodzenia w trans hipnotyczny. Samo wchodzenie w hipnozę to czynność, którą tak naprawdę wykonujesz sam(a). Jeśli prawidłowo podążasz za sugestiami hipnotyzera dokładnie tak jak je słyszysz i kiedy je słyszysz, to osiągasz głęboki trans zwany somnambulizmem w około 4 minuty, lub nawet szybciej. Wszystko zależy od tego, jaka indukcja zostanie użyta. Rolą ą hipnotyzera – przewodnika jest prowadzenie całego procesu w taki sposób, byś bez trudu doszedł na odpowiednią głębokość. Jednocześnie pamiętaj, że to Ty kierujesz całym procesem i możesz wyjść z transu w dowolnym momencie. Hipnotyzer nie zmusi nikogo do pozostania w hipnozie.  Pamiętaj też, że jeśli sugestia hipnotyzera nie odpowiada Tobie choć w najmniejszym stopniu, automatycznie ją odrzucisz. Tak działa Twój umysł.

  • Hipnotyzer – coach

Po rozmowie wstępnej, kiedy zostaje namierzony problem a cele, jakie chcesz osiągnąć, są określone, może nastąpić właściwa praca nad zmianą. Wchodzisz w somnambulizm a hipnotyzer – coach podając kolejne sugestie pomaga mu znaleźć przyczynę problemu a następnie ją zneutralizować i dokonać oczekiwanych zmian . Dobór metody zależy od Twoich idnywidualnych potrzeb i stopnia złożenia problemu. Hipnotyzer- nauczyciel, przewodnik, trener, coach,  jakąkolwiek w danej chwili pełni rolę, ściśle z Tobą współpracuje i wspiera.

Hipnoza tak właściwie nie istnieje

Hipnoza tak właściwie nie istnieje. Istnieje autohipnoza. Wspominałyśmy już o tym w innych artykułach. Wiesz już zatem, kto jest właściwym hipnotyzerem? Ty, ponieważ sam(a)się hipnotyzujesz!  Ponieważ w pracy hipnotyzera-przewodnika, trenera, nauczyciela, coacha chodzi tylko i wyłącznie o pomoc Tobie w osiągnięciu stanu, w którym możliwa jest łatwa i szybka zmiana. Hipnoza zaś oznacza obejście funkcji krytycznej świadomego umysłu i ustanowieniu akceptowalnego, selektywnego myślenia. (O tym, co to dokładnie znaczy, przeczytaj tutaj). Kiedy jesteś w hipnozie, sam(a) dokonujesz zmian, a hipnotyzer jedynie pomaga je osiągnąć, podaje sugestie, które są Tobie przydatne i prowadzą do rozwiązania problemu.

To po co ten cały hipnotyzer?

Obecność hipnotyzera jest konieczna, by klient nie angażował świadomego umysłu, by się nie dekoncentrował, by nie myślał, co i kiedy ma robić. W takim przypadku zmiana na poziomie podświadomości nie byłaby możliwa, gdyż zbytnie zaangażowanie umysłu świadomego powoduje mniejszą odpowiedź umysłu podświadomego, czyniąc cały proces nieskutecznym. Pomyśl tylko, ile razy świadomie szukałeś przyczyny czy rozwiązania problemu nadaremnie. W hipnozie natomiast namierzasz przyczynę błyskawicznie gdyż działasz na poziomie podświadomym, a twoja podświadomość dobrze wie co spowodowało twój dyskomfort.

Trans to stan, w którym jesteś kilka razy dziennie.

Sam wielokrotnie doświadczałeś transu będąc na przykład w silnej emocji, oglądając „wciągający” film, zagłębiając się w lekturze, koncentrując się na rozmowie bądź zdając sobie sprawę, że nie pamiętasz przebycia jakiegoś odcinka drogi, mimo, że do celu trafiłeś bezbłędnie. I właśnie wywołanie takiego stanu podwyższonej koncentracji „na zawołanie” pomoże Ci uzyskać hipnotyzer.

Hipnotyzer nie ma nad Tobą żadnej władzy…

Jeśli kiedykolwiek pomyślałeś, że hipnotyzer ma nad Tobą władzę, ponieważ podaje Ci sugestie hipnotyczne, to się po prostu mylisz. Hipnotyzer to nauczyciel, przewodnik, trener, towarzysz zmiany, przyjaciel. Pomaga Ci szybko i skutecznie osiągać cele i zmiany, jakich sam pragniesz. A to wszystko przebiega w atmosferze wzajemnego zaufania. Niczemu ani nikomu się nie poddajesz, po prostu albo podążasz za sugestiami, oczekujesz zmiany i dokonujesz jej albo wychodzisz z hipnozy przy najmniejszym dyskomforcie. Jako hipnotyzerki, chcemy Ci pomóc, byś mógł sobie pomóc.

Głębokich wrażeń!

Youniquecentre

Dodaj komentarz

Top