Kontrola bólu w hipnozie u dzieci dotkniętych rakiem.

Rozwój hipnozy w krajach zachodnich nabiera tempa: Francja, Belgia, Szwajcaria. Podejście do hipnozy zmienia się diametralnie: od magii i magnetyzmu do racjonalnej medycyny. Hipnoza pomaga chorym w bardzo uciążliwym dla wielu z nich aspekcie choroby, jakim jest kontrola bólu. Stosowana jest w szpitalach we Francji, odbywają się szkolenia personelu medycznego a wszystko po to, by leczenie chorych na raka nie było dla nich traumatyzujące i budzące strach. W ramach Hipnowieści kolejne doniesienie o zastosowaniu hipnozy w medycynie, tym razem na oddziale dziecięcym szpitala uniwersyteckiego w Bordeaux, w Akwitanii. Kontrola bólu nowotworowego u dzieci stała się tam ważnym zastosowaniem technik hipnozy. Cieszmy się zdrowym podejściem Francuzów do hipnozy, bo w Polsce to ciągle NIESTETY temat tabu. Specjalnie dla Was przetłumaczyłam artykuł na temat hipnozy w szpitalu w Bordeaux. Publikacja pojawiła się w październiku tego roku na portalu aquitaine.france3.fr w ramach Światowego Dnia Bólu. Kto zna francuski, może obejrzeć również bardzo pozytywny reportaż dzięki linkowi poniżej tego wpisu. Miłej lektury i samych ZDROWYCH przemyśleń!

„Hipnoza, by walczyć z bólem u dzieci”

  • Czym jest hipnoza?

Hipnoza medyczna stanowiła przedmiot wielu kontrowersji i nieporozumień, ale odkąd jej mechanizmy działania zostały zobiektyzowane poprzez funkcjonalne obrazowanie mózgu, przestała być jakimś tam wierzeniem. Nie jest to ani widowiskowe ani magiczne, hipnoza odpowiada pewnemu stanowi naturalnemu, który zdarza się w naszym życiu codziennym w sposób spontaniczny; kiedy nasz „umysł ucieka”, „jestem tu nie będąc tu”, zaabsorbowany lekturą, obrazem, muzyką…Oznacza to, zatem, że „robienie hipnozy” nie jest niczym innym jak proponowaniem osobie, by weszła w stan koncentracji wewnętrznej, by uzyskać „rozluźnienie” fizyczne i mentalne w celu dobrowolnego wykorzystania jej własnych zasobów.

W leczeniu bólu, leki zajmują często główna pozycję, ale jasne jest, że ta strategia może czasami osiągnąć pewne granice; rozwinięcie dodatkowych narzędzi jest zasadne. Indukowanie stanu hipnozy oznacza prowadzenie pacjenta w stronę jego własnej wyobraźni, gdzie odczucia takie jak ból i niepokój zmieniają się, stają się złagodzone. Ale w żadnym razie, hipnoza nie może zostać narzucona pacjentowi, konieczna jest relacja zaufania, więzi terapeutycznej. Hipnoza wnosi również duże zmiany w relację pacjent-lekarz, pacjent staje się podmiotem, przyjmuje główną pozycję w leczeniu. Praktykowanie jej zmienia znacząco doświadczenie i pozwala pacjentowi “dobrze przeżyć” leczenie, lepiej zarządzać bólem; lub lepiej przejść zabieg chirurgiczny i zachować po nim nietraumatyzujące wspomnienia, pewne wrażenie przychylności w stosunku do niego.   Hipnoza przynosi korzyści zarówno pacjentowi, terapeucie jak również opiekunom medycznym czy otoczeniu w czasie leczenia, zapewniając spokój obu stronom, leczenie prowadzone jest w atmosferze spokoju i odprężenia, pozostawiając każdemu bardziej pozytywne doświadczenia. Celem w leczeniu bólu nawracającego bądź bólu chronicznego, jest uniezależnienie osoby, która poprzez naukę, sama może zastosować odpowiednią technikę i samodzielnie ją stosować: jest to „auto-hipnoza”. 

  • 32 osoby przeszkolone z hipnozy medycznej w szpitalu w Bordeaux.

Fundacja APICIL, która wspiera innowacyjne metody poprzez rozwijanie ich praktyki jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego, przyjęła zaproszenie do projektu uczestnicząc w wysokości 50% (15 000 eur) w finansowaniu kształcenia, druga połowa uzupełniona została przez szpital w Bordeaux.To pozwoliło przeszkolić 32 osoby służb medycznych (pielęgniarki dziecięce, pomoce pielęgniarek dziecięcych, operatorów w electroroadiologii, psychologów, fizjoterapeutów), w ciągu dwóch sesji kształcenia (jesień 2012 i zima 2013), bądź po dwie na daną usługę (medyczną przyp. tłum.), dotyczyło to 15 służb wszystkich specjalizacji mogących przyjąć dziecko dotknięte rakiem. W efekcie tej inicjatywy, hipnoza medyczna mogła być zastosowana z dziećmi, jako uzupełnienie terapii początkowej dla około 1000 przypadków

  • Hipnoza stosowana na dziecięcym oddziale onkologii i hematologii w szpitalu w Bordeaux.

Z profesorem Yves Perel, szefem oddziału pediatrii szpitala w Bordeaux, ten oddział szpitala dziecięcego przyjmuje każdego roku średnio 100 nowych przypadków raka. Oddział jest wyspecjalizowany na region Akwitanii i Charente i rozwija współpracę z Tuluzą i Limoges.

kontrola bólu

W trakcie leczenia onkologicznego dzieci stawiają czoła licznym bólom związanym z chorobą, ale równie często powodowanym samym leczeniem: badanie szpiku, nakłucie lędźwiowe, założenie sondy, opatrunki… . Farmakoterapia może być niewystarczająca, zwłaszcza jeśli chodzi o strach związany z bólem. Te bóle wpływają nie tylko na dziecko, odbijają się na rodzinie i są źródłem niezadowolenia związanego z pracą leczącego. Wobec tego stwierdzenia, szpital w Bordeaux rozwinął całościowe i innowacyjne podejście do pacjenta. Zespół oddziału onkologii dziecięcej zapobiega bólom poprzez środki niefarmakologiczne i to dzięki wsparciu przed, w trakcie i po leczeniu: informacja, przygotowanie, obecność bliskiego, rozrywka, masaż dotykowy… Hipnoterapia jawi się jako uzupełniająca technika leczenia pozwalająca działać bezpośrednio na odczuwanie bólu, ale również na emocjonalne doświadczenia procesu leczenia.

  • Kontrola bólu w hipnozie – podsumowanie

To wspaniałe wieści dla świata hipnozy. Jeśli można komuś ulżyć w cierpieniu, jeśli leczenie nie musi już kojarzyć się z bólem, jeśli kontrola bólu może odbywać się bez dodatkowego obciążania organizmu lekami to warto wreszcie pozbyć się strachu i bezpodstawnych mitów na temat hipnozy. Jeśli francuscy lekarze i pacjenci wypowiadają twierdzą, że kontrola bólu czy znieczulenie w hipnozie są skuteczne i możliwe, to cóż więcej dodać? Poza tym hipnoza jest to narzędzie, które można zabrać ze sobą i korzystać z niego w dowolnym momencie, kiedy istnieje taka potrzeba.

 

Hipnoza medyczna znajduje coraz szersze zastosowanie poza granicami naszego kraju. Nie wiadomo jak działa, ale działa i są tego konkretne przykłady. Dlaczego nie wiadomo jak działa? Ponieważ nie mamy jeszcze teorii umysłu i świadomości. Prawdopodobnie dopóki to zagadnienie nie zostanie wyjaśnione hipnoza będzie spełniała warunek powtarzalności i skuteczności natomiast sam dokładny i szczegółowy mechanizm jej działania pozostanie póki co zagadką. Im więcej będzie dowodów na działanie hipnozy tym szybciej świat nauki podejmie temat badania zagadki świadomości. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój hipnozy. Bez magii, przesądów, po prostu racjonalnie. Na koniec przypominamy, że warunkiem koniecznym do uzyskania skuteczności hipnozy jest po pierwsze brak fałszywego wyobrażenia na temat tego, czym jest hipnoza i po drugie brak strachu przed hipnozą. Hipnoza jest skuteczna tylko wówczas, gdy się na nią godzisz. Nad całym procesem masz cały czas kontrolę

 

Dziękuję za lekturę. Aga

  • Źródło artykułu znajdziesz tutaj.

 


Santé Aquitaine | L’hypnose pour lutter contre… przez france3aquitaine

Social tagging: >

Dodaj komentarz

Top