Hipnotyczne gabinety dentystyczne w krajach francuskojęzycznych

Witamy,

Poprzedni artykuł poświęcony był zastosowaniu hipnozy we francuskich szpitalach.  Zapraszamy na kolejne hipnotyczne wieści z Frankofonii. Tym razem przyjrzymy się jej zastosowaniu w gabinetach dentystycznych. Tylko spokojnie, rozumiemy że wielu na myśl o dentyście, włos jeży się na głowie. A co, gdybyś mógł przejść przez każdy zabieg dentystyczny w bardzo komfortowy sposób? A co jeśli wizyta u dentysty kojarzyłaby się Tobie z  przyjemnością? A co, gdybyś mogła pędzić do dentysty pędzić z takim zapałem, z jakim wybierasz się na ulubiony film do kina? Taka postawa jest możliwa dzięki niesamowitemu narzędziu- hipnozie.

hipnotyczne-gabinety-dentystyczne

hipnotyczne-gabinety-dentystyczne

Jak się okazuje, hipnoza w krajach frankofońskich od kilku lat nabiera sił i rozpędu. Wpisując w wyszukiwarce frazę „hypnose dentaire”, czyli hipnoza dentystyczna, znaleźć można mnóstwo linków do stron o hipnozie jako takiej jak również do praktyków hipnozy dentystycznej i propozycji szkoleń w tym zakresie. Rynek jest naprawdę bogaty i ma się coraz lepiej. Od dentystów po chirurgów-dentystów i stomatologów. Hipnoza jest obecna i jest praktykowana. Proponuję lekturę kolejnego artykułu, znalezionego pośród wielu innych, zatytułowanego „Hypnose s’installe chez le dentiste”, czyli „Hipnoza wkracza do dentysty”. Artykuł opublikowany na portalu TOP Sante: zdrowie i dobre samopoczucie na co dzień. Miłej lektury, ciekawych przemyśleń i trafnych wniosków!

12-09-2011

„Hipnoza wkracza do dentysty”

  • 1. Hipnotyczne przezwyciężenie strachu 

Jak przezwyciężyć strach u dentysty? Smakując orzeźwiające lody truskawkowe. Dzięki hipnozie, jest to możliwe.

„Usta całe odrętwiałe, nogi coraz bardziej lekkie, pacjentka z fobią w ten sposób osiągnęła 'złote miejsce’, w którym odnalazła źródło swojego dobrego samopoczucia”, opowiada Karine Barmas, asystentka dentystyczna. Hipnoza wyświadcza realną przysługę pacjentom, ale równiez praktykom. Pokazały to osoby zawodowo związane ze zdrowiem, zgromadzone w Biarritz 2,3, i 4 czerwca (2011 r., przyp. tłum.) w czasie Forum Hipnozy Medycznej i Krótkich Terapii.

  • 2. Hipnotyczne oderwanie się od rzeczywistości

Coraz częściej stosowana w medycynie i chirurgii, hipnoza szybko wkracza do gabinetów dentystycznych.  Z jednym celem: uspokoić zaniepokojonych pacjentów i ulżyć im w czasie zabiegu.

„ Nie ma tu nic nadzwyczajnego. Chęć i współpraca pacjenta są nieodzowne”, podkreśla dr Bernard Delzangles, chirurg-dentysta, który wykorzystuje hipnozę w przypadku niektórych zabiegów u tych, którzy akceptują eksperymentowanie. Celem jest stworzenie korzystnego otoczenia, w którym osoba czuje się dobrze. W czasie pierwszego spotkania, dentysta lub jego asystentka zaprasza pacjenta do opowiedzenia o przyjemnych wspomnieniach. „Pytam go, aby go lepiej poznać i pracować z nim w miejscu bezpiecznym (morze, własny pokój)” tłumaczy Karine Barmas.

  • 3. Relaksacja ułatwia hipnozę

W tym ważnym dniu, obydwoje mogą otworzyć drzwi i spotkać się mentalnie we wspomnianej sytuacji (jak np. degustacja lodów). Ważne jest również, aby zdysocjować pacjenta z chwilą obecną, pomagając mu skoncentrować się na jakimś stałym punkcie, na muzyce.. Relaksacja, użyta w celu ułatwienia hipnozy, pozwala na kompletne odprężenie, w tym również na poziomie twarzy i szczęki. Leczenie może się rozpocząć. Zabieg trwa nieco dłużej, ale uzyskane dobre samopoczucie (brak bólu i stresu) całkowicie to usprawiedliwiają.

  • 4. Hipnotyczne znieczulenie nie zawsze zastępuje farmakologiczne znieczulenie

W niektórych przypadkach, anestezja miejscowa pozostaje konieczna a hipnoza jest cenną pomocą. „ Nawet, jeśli używa się znieczulenia, podaje się go mniej. Osoba mniej się boi i mniej odczuwa ból. Wyniki są zaskakujące” zapewnia Karine Barmas. Najlepsza rekompensata: widzieć pacjenta, kiedy wstaje z uśmiechem na ustach”.

>Merci!

Artykuł w oryginale dostępny tutaj.

Tłumaczenie: Agnieszka Rozmarynowska

A już niebawem, bo w dniach 16-18 maja 2013, w Strasburgu odbędzie się 8 Forum Francukiej Konfederacji Hipnozy i Krótkich Terapii. Ponad 140 spotkań ze specjalistami z dziedziny medycyny tradycyjnej i alternatywnej, lekarzami, psychoterapeutami i personelem medycznym. Sympozja, konferencje, warsztaty.Czekamy na jego podsumowanie, wnioski i plany dalszych działań w kierunku rozwoju hipnozy.

Natomiast w dniach 26-29 sierpnia 2015 r., w Paryżu odbędzie się 20-sty Międzynarodowy Kongres Hipnozy. Organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Hipnozy (ISH), które proponuje, co 3 lata, kongres organizowany przez jedno ze stowarzyszeń członkowskich. W 2012 kongres miał miejsce w Bremen a w 2015 jest organizowany w Paryżu.

Jak widać w hipnozie dzieje się dużo i to na płaszczyźnie międzynarodowej. Szkoda, że nasz kraj jeszcze daleko w polu. Na szczęście zaczyna się to zmieniać.Czyżby nadchodziło hipnotyczne oświecenie? Ale o tym w kolejnych artykułach.

Dodaj komentarz

Top