Hipnoza w szpitalach we Francji i nie tylko

Hipnoza w naszym kraju nie jest jeszcze powszechnie stosowaną metodą wspomagającą leczenie w publicznych placówkach służby zdrowia. W krajach zachodnich, takich jak Wielka Brytania, USA czy Francja, hipnoza znalazła swoje stałe miejsce w szpitalach i klinikach. Jako przykład tego trendu prezentujemy Tobie  tłumaczenie  francuskiego artykułu„Hipnoza wchodzi do szpitala: jak to działa?” z 16-7-2012 opublikowanym na niezależnym portalu informacyjno-dyskusyjnym rue89.com. Tłumaczenia kolejnych artykułów pojawią się wkrótce.

Tytułem wstępu

AP-HP (L’Assistance publique – Hôpitaux de Paris / Opieka Publiczna-Szpitale Paryża), to jednostka zajmująca się publiczną ochroną zdrowia, która pełni funkcję regionalnego centrum szpitalnego na terenie Paryża i Ile-de-France. Instytucja AP-HP zatrudnia ponad 90 000 osób, w tym ponad 20 000 personelu medycznego jak również funkcjonariuszy państwowych, personel paramedyczny, medyczno-administracyjny i medyczno-techniczny w ramach publicznej funkcji szpitalnej (źródło : wikipedia). Jak podaje portal hopital.fr, w 2010 roku AP-HP opracowała plan strategiczny, dzięki któremu medycyna alternatywna i uzupełniająca jest promowana w szpitalach jako tematyka innowacyjna.

Zapraszam do lektury !

„Hipnoza wchodzi do szpitala: jak to działa?”

hipnoza w szpitalu

 AP-HP chce zachęcić do medycyny alternatywnej, w tym hipnozy, która pozwala zmniejszyć ból i szybciej powrócić do zdrowia.

Marta Rosa miała raka piersi w 2007. Operacja, chemia, naświetlanie, leczenie jest ciężkie, każdy nowy zabieg bolesny. Ale Marta opisuje na stronie la Maison du cancer odpoczynekw swojej długiej drodze :

« Miałam szczęście spotkać przy okazji cewnikowania, uroczą osobę, która trzymała mnie za rękę i pomogła mi znieść tą próbę za pomocą hipnoterapii. Słyszałam wszystko, co się działo, ale byłam w jednej z moich podróży, kołysana zapachami, kolorami i głosem mojej hipnoterapeutki. »

W placówkach AP-HP, około 60 praktyków wykorzystuje medycynę uzupełniającą- akupunkturę, hipnozę, osteopatię, etc. ; – aby leczyć pacjentów, wg raportu opublikowanego w maju 2012.

To skłoniło AP-HP do zajęcia się tą kwestią. W środę 11 lipca, struktura, która zrzesza 39 szpitali w Ile-de-France, zadecydowała o sporządzeniu wykazu medycyny uzupełniającej, jej uregulowaniu i wspieraniu badań.

1. Czy hipnoza jest snem ?

Przeciwnie do przyjętego poglądu, hipnoza nie jest stanem snu, lecz stanem zmodyfikowanym świadomości.

Kiedy wracacie do domu nie zastanawiając się która drogą pójść, ale pokonując w sposób naturalny właściwe zakręty, sami wprowadzacie się w hipnozę.

To szczególny stan czuwania, naturalny, w którym umysł jest świadomy, ale rozproszony, tłumaczy Jean-Claude Espinosa, neuropsychiatra i psychoanalityk z Instytutu Miltona H. Erocksona Biarriz – Kraje Basków.

2. Do czego to może służyć ? (hipnoza, przyp. tłum.)

Przeszkolony opiekun może pogłębić ten stan zmodyfikowanej świadomości, co okazuje się korzystne :

 •  Do zmniejszenia bólu (migreny, leczenie, anestezja, oparzenia, etc.),
 •  Do rozwiązywania trudności psychologicznych (niepokój, depresja, uzależnienia, zaburzenia odżywiania lub seksualne etc.)
 • W szpitalu hipnoza medyczna może być stosowana do :
 •  Walki z bólem w niektórych zabiegach (cewnikowanie, opatrunki, opieka paliatywna, etc.),
 •  Ewakuowania rannych ofiar wypadków samochodowych podczas interwencji pogotowia
 •  Przygotowania do porodu i w czasie porodu,
 •  Operacji chirurgicznych

W tych przypadkach są to lekarze lub praktykujące, przeszkolone pielęgniarki.

Nauczyć dzieci « wyłączania strefy bólu »

W szpitalu Robert-Debré w Paryżu doktor Chantal Wood, odpowiedzialna za oddział oceny i leczenia bólu, przyjmuje dzieci poważnie chore :

« Za pomocą hipnozy można nauczyć 4 czy 5- latki dotknięte białaczką jak uśpić bolącą strefę i mniej słuchać jakąś część swojego ciała. »

Pediatra używa na przykład magicznej rękawiczki : ta wyobrażona rękawiczka zmniejsza odczuwanie ręki, dziecko może, zatem nauczyć się tego jak uśpić swoją rękę a następnie jak przesłać to uśpienie do łokcia w celu punkcji lub do pleców w celu punkcji lędźwiowej.

„W tym celu stosuję ton przyzwoleniowy « Możesz poczuć ciepły piasek na swoich plecach i umieścić go na swoim brzuchu i już twoje jelita czują się o wiele bardziej komfortowo » To jest uczenie. Dziecko przyswaja tą technikę i może ją następnie stosować, kiedy będzie potrzebowało”.

Dla Chantal Wood, dzieci są lepszymi kandydatami do hipnozy niż dorośli, « ponieważ mają wspaniałą wyobraźnię». Ale każdy może być w hipnozie, pod warunkiem, że tego chce, że jest zmotywowany, że ma zaufanie do osoby, która ją proponuje, że chce współpracować. ». Tak samo każdy może praktykować auto-hipnozę.

Ale nie wszystkie operacje mogą być przeprowadzane w hipnozie.

3. Czy można się przebudzić w trakcie operacji ?

Operacja nie odbywa się wyłącznie w hipnozie ; po prostu dawki leków są mniejsze. Mówi się, zatem o « hipnosedacji »

Chodzi o połączenie technik hipnozy i łagodnego dożylnego uspokojenia i znieczulenia miejscowego, opisuje Michel Dangoisse, anestezjolog odpowiedzialny z Centrum Bólu w Charleroi, w Belgii.

Pacjent słyszy dźwięki, porusza się i odpowiada za pomocą gestów na pytania anestezjologa. Ale jego umysł jest gdzieś indziej, skoncentrowany na innej rzeczy. Nie czuje on bólu ani stresu.

Przed operacją ustalił z anestezjologiem sygnał, jaki ma dać w razie dyskomfortu. Operujący dysponują również informacjami poprzez monitoring i mogą zwiększyć dawki znieczulenia.

Ostatecznie zawsze można uciec się do znieczulenia ogólnego.

« Na 10 lat praktyki zdarzyło się to zaledwie 18 razy », opowiada profesor Marie-Elisabeth Faymonville, w Liège, w Belgii, wypracowała tą technikę używaną podczas operacji chirurgii plastycznej, operacji tarczycy, operacjach laryngologicznych, ginekologicznych, etc.

Nawet królowa Fabiola była operowana w hipnozie w 2009.

4. Czy lepiej powraca się do zdrowia ?

CHU w Liege (Uniwersyteckie Centrum Szpitalne, przyp. tłumacza) przeprowadziło ponad 7000 operacji w hipnozie.

Retrospektywne badania oparte zostały na ponad 200 operacjach. Wyniki :

 •  Krwawienie jest mniejsze w czasie i po operacji ;
 •  Pacjent potrzebuje mniej leków, hipnoza optymalizuje ich działanie ;
 •  Ból pooperacyjny, nudności i wymioty są słabsze;
 •  Stany zapalne zmniejszają się ;
 •  Powrót do zwykłych zajęć jest szybszy.

Hipnoza medyczna może również mieć lepsze wyniki, kiedy jest praktykowana przed zabiegiem, według badań Szkoły Medycznej Mount Sinaï w Nowym Jorku. (link do badania, przyp.tłum.) pacjentki operowane na raka piersi, które praktykowały 15 minut hipnozy przed operacją, potrzebowały mniejszych dawek środków przeciwbólowych i uspokajających, kiedy były na bloku.

Zapewniły one również, że odczuwały mniejszy ból, dyskomfort, mniejsze nudności, zmęczenie, mniej problemów emocjonalnych po operacji niż inne pacjentki.

5. Jak to się dzieje w mózgu ?

Współczesne techniki obrazowania pozwoliły obserwować mózg pacjentów operowanych w hipno-anestezji. Pierwsze stwierdzenie : hipnoza ma oddziaływanie. W czasie stymulacji bólu, aktywność mózgu jest znacząco różna w zależności od tego czy jest się w hipnozie czy w normalnym stanie czuwania.

Ta szczególna aktywność mózgowa umożliwiłaby lepsze kodowanie informacji związanej z bólem. W jakim momencie hipnoza umożliwia przerwać ból ? Tutaj badacze różnią się :

 •  Dla niektórych, hipnoza nie pozwala dotrzeć informacji do górnych obszarów kory mózgowej, odpowiedzialnych za odczuwanie bólu ;
 •  Inni twierdzą, że umożliwia ona raczej lepiej na niego reagować, aktywując skuteczniej ścieżki spowalniające obniżające ból. Jednak neuroprzekaźniki, które mogłyby tutaj ingerować pozostają jeszcze nieznane.

6. Czy hipnoza jest uregulowana ? (informacja dot. Francji przyp. tłumacza)

Aktualnie, hipnoza nie jest uregulowana. Nie jest uczona jako specjalność na wydziale medycyny. Jednak dyplom uniwersytecki (DU) istnieje dla lekarzy i chirurgów-dentystów. A kursy są przewidziane dla opiekunów, którzy chcą praktykować hipnozę w ramach swojej specjalności wspierane kartą (karta etyczna Frankofońskiej Konfederacji Hipnozy i Krótkich Terapii, przyp. tłumacza).

W celu uregulowania medycyny uzupełniającej, AP-HP ogłosiła również utworzenie Komitetu szpitalno-uniwesyteckiego. (CHUMC) »

Tutaj można obejrzeć również krótkie video z przeprowadzanego w hipnozie zabiegu chirurgicznego (w języku francuskim).

źródło: http://www.rue89.com/2012/07/16/lhypnose-entre-lhopital-comment-ca-marche-233882

Tłum. Agnieszka Rozmarynowska

Pozdrawiamy!  Youniquecentre

 

 

 

Dodaj komentarz

Top